Első és legfontosabb dolog, hogy kérd ki orvosod véleményét mikor tervezitek babát, de legkésőbb amikor feltűnik a kis petezsák az első ultrahangon. Én azt szoktam mondani hogy két féle orvos van, aki aktív és sportos, ez a fajta minden további nélkül ajánlja, bátorít, és van, aki soha nem sportolt, lehet tisztában van jótékony hatásaival, de tapasztalat híján óvatosságra int vagy egyenesen tiltja. Pár évtizeddel ezelőtt kifejezetten tiltották a mozgást az első 12 hétben, de mára kutatások bizonyították hogy egészséges várandósság esetén káros hatása nincs a testmozgásnak. Ha orvosod nemet mond, kérdezd meg miért. Kizáró okok között az alábbiak tartozhatnak:
- veszélyeztetett terhesség
- vérzés
- barna folyás
- szív-és érrendszeri betegség
- kórelőzmény
A második, harmadik trimeszterben bővül a lista:
- terhességi hypertonia (magas vérnyomás)
- méhnyak elégtelenség (cervix incompetentia), méhnyakzáró műtét
- vérzés
- a baba fejlődési üteme lassabb a vártnál
A kulcsszó a mérsékletes testmozgáson van. Ne most igyekezzünk határokat dönteni, még akkor sem, ha főleg a második trimeszter közepén úgy érzed tiéd a világ, tele vagy energiával, vannak pillanatok, amikor nem is érzed hogy várandós vagy. Az sem mindegy, mennyit mozogtál fogantatás előtt. Azok a nők akik előtte is aktívan éltek, ideális testsúllyal, fizikális kondícióval esnek teherbe, nem fogják kielégítőnek találni a terhestornát, viszont azok, akik keveset vagy egyáltalán nem mozogtak és most kezdenének neki, nekik azt javaslom, hogy ne most kezdjenek bele új sportág kipróbálásába! Minden új mozgásforma teher a szervezetnek, ha edzett vagy, ha nem alkalmazkodnia kell a testednek az új terheléshez! A terhesség fokozottan igénybe veszi szervezeted, új terheléssel tilos megtoldani. Folytassuk azokat a edzésformákat, amiket eddig is csináltunk, amiben tudjuk, ismerjük a határainkat! Akik nem mozogtak rendszeresen a terhesség elejétől kezdve, válasszák a kis intenzitású edzéseket pl. napi egy óra gyaloglást vagy a terhestornát. Későbbiekben összegyűjtöm nektek, rövid leírással szerintem mik azok az edzésformák amikre bátran mehetettek csoportos óra keretében is, és mik azok, amiket inkább kerüljünk.
Miért jó ha mozogsz várandósság alatt?
- javítja, gyorsítja az amúgy lelassult anyagcseréd
- jobb oxygen felhasználást biztosít, amely a babád számára talán a legfontosabb fejlődését tekintve
- segít felkészülni a szülésre, jobb állóképességet biztosít, a jobb oxygen felhasználás következtében tovább fogod bírni az esetlegesen elhúzódó vajúdást
- nem fog fájni a a derekad, hátad vagy csak mérsékelten
- megelőzheted a vizeletvisszatartási problémákat, a vizesedést, a székrekedést, ezáltal az aranyeret
- segít megtanítani relaxálni
- segít kontroll alatt tartani a testsúlyodat
A fogantatás előtti edzés fontosságáról még sok szó lesz és arról is, hogy a három trimeszter alatt hogy változik szervezetünk, ehhez igazodva hogy kell változtatni edzéseinket. Ha már megérkezett a baba újabb testi sajátosságokat kell figyelembe vennünk, hisz a szoptatás alatti mozgás mindig kényesebb terület és sokkal személyfüggőbb. Te mivel tartod magad formában? Tornázol/tornáztál a 9 hónap előtt, alatt és után?
Legyen szép napotok!:)
Évi